Jak dobrać prowadnice do stołu?

Często w mieszkaniach i domach można spotkać się z rozsuwanymi stołami. Dzięki temu w ciągu dnia można zaoszczędzić miejsce, a w razie potrzeby zawsze można zwiększyć przestrzeń na blacie. W tym pomagają prowadnice do stołu. Trzeba je jednak odpowiednio dobrać, by mogły dobrze służyć i świetnie się spisywały. A jak dobrać prowadnice do stołu?

Czym są prowadnice?

Prowadnice możemy spotkać nie tylko w stołach. Często są także w szafach np. przy szufladach. Dzięki nim wysuwanie jakiegoś elementu jest o wiele prostsze. Ten łatwy w stosowaniu mechanizm wykorzystuje się także przy np. półkach na klawiaturę i wielu innych miejscach. Warto więc wiedzieć, jakie prowadnice do stołu mogą nam się przydać.

Podczas wyboru prowadnic warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Maksymalny udźwig prowadnicy
  • Maksymalne wysunięcie prowadnicy
  • Rodzaj prowadnicy
  • Dodatkowe funkcje

To pozwoli nam na wybranie idealne prowadnicy do naszego stołu.

Maksymalny udźwig prowadnicy

Jedną z najważniejszych kwestii w tym, jak wybrać prowadnice do stołu, jest wzięcie pod uwagę maksymalnego udźwigu. I to bez względu na to, czy wybieramy prowadnicę do stołu czy do szuflady. Jednak w przypadku tego pierwszego będziemy raczej patrzeć na masywne prowadnice do stołu, które będą w stanie udźwignąć ciężar blatu oraz tego, co znajdzie się na nim.

Warto zatem wybrać nieco mocniejszą prowadnicę, niż potem żałować, gdy nie wytrzymają ciężaru przedmiotów na blacie. Nigdy bowiem nie przewidzimy, co możemy postawić na stole. Choć przeważnie będą to te same rzeczy – naczynia i jedzenie – to czasem wyjątkowo możemy postawić choćby cięższy wazon. Trzeba o tym pamiętać. Jeśli chodzi o to, jak dobrać prowadnice do stołu, nie można wybierać zbyt słabych. Może bowiem to doprowadzić zarówno do zniszczenia mebla i prowadnicy.

Maksymalne wysunięcie prowadnicy

Następnie patrzymy na to, jak bardzo prowadnice mogą zostać wysunięte. W przypadku stołu konieczne jest to, by wysuwały się wystarczająco, by można było dołączyć dodatkowe blaty. W tym przypadku także lepiej wybrać prowadnice do stołu, które rozsuwają się nieco bardziej niż zbyt mało, gdyż wtedy nie będziemy w stanie umieścić tam dodatkowego blatu. A nadmiar w tym przypadku nie szkodzi, wręcz przeciwnie – może wiele ułatwić.

Jest to szczególnie ważne, gdy możemy dołączyć więcej niż jeden dodatkowy blat do stołu. Warto więc przed wybraniem prowadnic, zmierzyć szerokość poszczególnych blatów, a potem dopiero brać się za wybieranie, jakie prowadnice do stołu będą najlepsze.

Rodzaje prowadnic

Na rynku można obecnie znaleźć różnego typu prowadnice. Przeważnie wcześniej wymienione parametry wiążą się ściśle z wybranym mechanizmem. W przypadku prowadnic rolkowych mamy to czynienia z tanim i łatwym w montażu rozwiązaniem. Jednak przekłada się to na mniejszą wytrzymałość oraz jedynie częściowe wysunięcie. Dlatego gdy myślimy o tym, jak wybrać prowadnice do stołu, lepiej unikać tego typu. O wiele lepiej sprawdzają się prowadnice kulkowe. Są droższe, ale jednocześnie mogą wytrzymać o wiele większy ciężar i większości przypadków pozwalają na pełne wysunięcie. Dlatego sprawdzają się rewelacyjnie jako prowadnice do stołu. Warto przy tym zastanowić się jedynie, czy nie wybrać modelu do dolnego montażu.

Inne funkcje prowadnic

Gdy szukamy, jakie prowadnice do stołu będą się nadawać, możemy także zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które pozwolą na lepsze korzystanie ze stołu. Przeważnie można spotkać się z cichym domykaniem lub push. Ciche domykanie wykorzystuje się jednak przede wszystkim w zwykłych szufladach. Dzięki tej funkcji zamykanie jest spowolnione pod koniec, dzięki czemu szuflada nie trzaska podczas całkowitego zamknięcia. Może to być dobre, gdy mamy w domu małe dziecko, a sami często pracujemy w kuchni w pośpiechu. Push działa odwrotnie. Wystarczy lekko nacisnąć front, a szuflada odskoczy na pewną odległość. Przydaje się to, szczególnie gdy nie mamy wolnej, czystej ręki, by otworzyć szufladę. Niestety w przypadku prowadnic do stołu nie możemy liczyć na takie udogodnienia na chwilę obecną.