Jak zostać monterem stolarki budowlanej?

Prawdziwi fachowcy zawsze są potrzebni. Wśród zawodów, które są przyszłościowe, można wymienić montera stolarki budowlanej. Czy jest to zawód dla każdego? Oczywiście ważne są pewne predyspozycje oraz umiejętności. Trzeba także odbyć specjalny kurs. Monter stolarki budowlanej – dlaczego warto i jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Monter stolarki budowlanej – jak nim zostać?

Jak zostać monterem? Stolarki budowlanej warto uczyć się od prawdziwych fachowców. Ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale także praktyka. Jeśli chcesz zdobyć odpowiednie kwalifikacje i poradzić sobie na rynku pracy, postaw na dobrą szkołę branżową. Dużą zaletą kształcenia w takiej szkole jest różnorodność zajęć. W roku szkolnym uczniowie poświęcają czas zarówno na zajęcia teoretyczne, jak i na zajęcia praktyczne. Te drugie odbywają się u pracodawcy. Szczegółowe dane na temat ilości godzin spędzonych w szkole i w wybranej firmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej szkoły branżowej.

Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe dla dorosłych również pozwalają zdobyć zawód, jakim jest monter stolarki budowlanej. Praca ta wymaga odpowiednich kwalifikacji, a taki kurs pozwala je uzyskać. Organizować go może:

  • publiczna szkoła prowadząca kształcenie zawodowe,
  • instytucje rynku pracy prowadzące działalność edukacyjno-szkoleniową,
  • niepubliczne szkoły z uprawieniami szkół publicznych, 
  • publiczne i niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego,
  • placówki kształcenia praktycznego,
  • ośrodki dokształcania i kształcenia zawodowego.

Niezależnie od tego, jaką drogę do zdobycia zawodu wybierzesz, pamiętaj, że liczy się jakość. Przed dokonaniem wyboru konkretnej oferty, upewnij się, że jest ona dobra. Warto sprawdzić opinie.

Monter stolarki budowlanej – co trzeba wiedzieć?

Szkoła branżowa? A może kurs? Monter stolarki budowlanej bez względu na drogę kształcenia powinien zdobyć odpowiednią wiedzę. Warto przyłożyć się do nauki, aby dobrze poradzić sobie na rynku pracy. Po zdobyciu potrzebnych kwalifikacji fachowiec powinien posiadać wiedzę pozwalającą na wykonywanie zadań typowych dla zawodu. Oto kilka przykładów:

  • dokonywanie obmiaru robót montażowych,
  • montaż elementów oraz podzespołów stolarki budowlanej,
  • montowanie różnych okuć metalowych,
  • wymiana starych wyrobów stolarki na nowe,
  • montowanie mebli na wymiar.

Dzięki odbyciu kursu lub ukończeniu szkoły branżowej osoba posiadająca kwalifikacje może pracować w różnych miejscach. Firmy remontowo-budowlane, firmy ogólnobudowlane, zakłady montażu stolarki budowlanej to tylko niektóre możliwości. Warto także wspomnieć, że ciekawą opcją jest założenie swojej własnej działalności gospodarczej. Dobrze wykwalifikowany fachowcy przykładający się do realizacji zleceń są bardzo potrzebni. Trzeba pamiętać, że każdy fachowiec powinien dbać o swój rozwój. Nawet po ukończeniu szkoły branżowej nie należy porzucać nauki. Świetnie sprawdzą się szkolenia. Wiele ciekawych opcji  znajdziesz na stronie https://www.monterstolarki.pl/kategoria/edukacja-i-szkolenia/

Monter stolarki budowlanej – wymagania zdrowotne

Wiesz już, jak zostać monterem. Stolarki budowlanej nie może jednak wykonywać każdy. Są bowiem pewne wymagania zdrowotne. Ważna jest dobra sprawność fizyczna, zdrowy układ oddechowy oraz kostno-stawowy. Nie można zapomnieć także o dobrym wzroku, sprawnym zmyśle równowagi oraz zręczności. Monter stolarki budowlanej nie może mieć lęku wysokości. Jeśli nie występują u Ciebie nieprawidłowości zdrowotne, możesz starać się o uzyskanie kwalifikacji, które pozwolą wykonywać Ci opłacalny zawód, jakim jest monter stolarki budowlanej. Praca w tym zawodzie może sprawić wiele radości i być przyjemna. Jeśli wciąż nie masz pewności, czy jest to zawód dla Ciebie, zapoznaj się z informacjami zawartymi na portalach branżowych. Dzięki nim przekonasz się, czy jest to praca, którą możesz i naprawdę chcesz wykonywać. Warto także wybrać się na dzień otwarty do szkoły branżowej, która oferuje kształcenie w tym kierunku. Krok ten pozwoli Ci porozmawiać z uczniami, lepiej poznać placówkę i podjąć odpowiednią decyzję.