Współczesne technologie stosowane przy cięciu blach są mocno zróżnicowane. Można je podzielić pod kątem różnych kryteriów, np. automatyzacji procesu, jego jakości i ceny, dostosowania odpowiednich maszyn i urządzeń do różnych grubości blachy i precyzji wykonania. Niniejszy artykuł prezentuje cztery najczęściej stosowane metody cięcia grubych blach oraz porównuje wady i zalety ich zastosowania.
Cięcie tlenowe
Cięcie palnikiem tlenowym stanowi odpowiedź na pytanie, czym ciąć blachę o dużej grubości. Palnik potrafi przeciąć grubą stal, zachowując przy tym wysoką jakość cięcia, polegającą na uzyskaniu równej, prostopadłej krawędzi blachy. Istnieje również możliwość cięcia pod innymi, wybranymi kątami. Powstały produkt nie wymaga dalszej obróbki i może być wykorzystywany bezpośrednio po ucięciu. Dodatkowo cięcie tlenowe może odbywać kilkoma palnikami jednocześnie, co zwiększa wydajność produkcji. Cały proces jest nieskomplikowany i nie generuje wysokich kosztów, co stanowi dodatkową zaletę tej metody.
Cięcie plazmowe
Cięcie plazmowe to wypalanie blach grubych za pomocą skoncentrowanego łuku plazmowego, który tworzy się między elektrodą a materiałem obrabianym. Zaletą tego procesu jest precyzja połączona z szybkością wykonania. Firma KROSTAL, pracująca na wypalarkach słynących w Polsce i Europie z niezawodności, oferuje wypalanie elementów z arkuszy grubości od 2 – 20 mm. Dostosowanie odpowiedniej grubości blachy do wypalania metodą plazmową skutkuje wysoką jakością wykonania. Wyższe koszty cięcia plazmowego, w porównaniu z użyciem palnika gazowego, rekompensuje wyższa wydajność i znakomita jakość obróbki.
Cięcie laserowe
Wycinanie blachy metodą laserową ma zastosowanie szczególnie podczas cięcia stali miękkiej o grubości do około 30 mm. Polega na przepalaniu blachy za pomocą skupionej wiązki lasera, Szybkość reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy żelazem a tlenem jest dość ograniczona, toteż sam proces wypalania jest długotrwały. Ale w zamian za to, laser potrafi utworzyć bardzo wąską szczelinę, co pozwala na precyzyjne wycinanie niewielkich otworów i dokładny obrys ich konturów.
Cięcie strumieniem wody
Metoda waterjet sprawdza się szczególnie podczas cięcia stali miękkiej, niezależnie od jej grubości. Warto jednak zauważyć, że wydłużenie czasu niezbędnego do cięcia grubszych materiałów, wpływa na odchylanie się strumienia wody, co może skutkować mniejszą precyzją wykonania. Wadą tej metody są drogie urządzenia i wysoka cena piasku ściernego, używanego do cięcia. Zaletami – niezwykła dokładność i gładkość krawędzi oraz brak występowania odkształceń cieplnych.
Podobieństwa występujące w metodach cięcia blach utrudniają wybór najskuteczniejszej, a jednocześnie najekonomiczniejszej. Dlatego profesjonalne firmy oraz centra obróbki stali, dla których wypalanie blach nie ma tajemnic, posiadają urządzenia oferujące różne sposoby cięcia.