Czym jest program czyste powietrze?

Jakość powietrza ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie i stan planety, na której żyjemy. Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze to doskonała opcja, która może zostać wykorzystania do dokonania potrzebnej termomodernizacji budynku. Czym jest program Czyste Powietrze?

Czyste Powietrze w Krakowie – na czym polega program?

Program Czyste Powietrze to przedsięwzięcie, którego celem jest znaczące ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. Są one wynikiem zarówno spalania niskiej jakości produktów, jak i użytkowania starych pieców. Wytwarzane w taki sposób spaliny mieszają się z powietrzem, co przekłada się do powstawania smogu. Jest on nie tylko niebezpieczny dla ekosystemu, ale również ma ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Jego działanie przekłada się na powstawanie alergii, astmy, niewydolności oddechowej czy obniżenie odporności organizmu.

Głównym zadaniem, jakie stoi przed programem Czyste Powietrze, jest ograniczenie emisji zarówno pyłów, jak i zanieczyszczeń. W wyniku tego, w ramach jego działania można ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację. Program realizowany jest przez przekazanie w ręce wnioskodawców konkretnej kwoty dofinansowania, które muszą przeznaczyć na wymianę starych pieców na bardziej nowoczesne i bardziej ekologiczne urządzenia.

Program Czyste Powietrze w Krakowie – kto może skorzystać?

Program Czyste Powietrze to doskonała opcja dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych bądź wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkaniowych, które posiadają wyodrębnioną księgę wieczystą. Dzięki dofinansowaniu można wymienić stare piece na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy.

Program Czyste Powietrze w Krakowie – dlaczego jest tak ważny?

Poprawa jakości powietrza to niezwykle ważna kwestia, o którą należy zadbać, by przyczynić się do polepszenia stanu planety. Smog negatywnie wpływa zarówno na ekosystem, jak i wszystkich ludzi oraz zwierzęta. W związku z tym wdrożenie programu Czyste Powietrze w Krakowie pozwala na ochronę środowiska naturalnego i żyjących na jego obszarze istot.

Na jaką kwotę dofinansowania można liczyć?

W roku 2023 najwyższą kwotą, jaką można uzyskać w ramach programu Czyste Powietrze, jest 135 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji. Najwyższy poziom dofinansowania przeznaczony jest dla osób z III grupą z intensywnym wsparciem. Jednak istnieją jeszcze dofinansowania dla I oraz II grupy, które w pierwszym przypadku wynoszą 66 tysięcy złotych, natomiast w drugim 99 tys. złotych.

Czym jest program Czyste Powietrze w Krakowie? Podsumowanie

Program Czyste Powietrze to doskonałe rozwiązanie dla osób, które są właścicielami bądź współwłaścicielami domów jednorodzinnych. To opcja umożliwiająca kompleksową termomodernizację budynków, a także wymianę starych oraz nieefektywnych pieców na paliwo stałe na bardziej nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy. Celem Programu jest skuteczna poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.