Jakie byliny posadzić w cieniu?

Byliny to rośliny wieloletnie – raz posadzone w ogrodzie będą w nim rosnąć i zdobić go przez wiele lat. Niektóre miejsca mogą cechować się mocnym zacienieniem, więc nie każdy gatunek poradzi sobie w takich warunkach. Na szczęście istnieje szereg bylin rosnących w cieniu, które idealnie będą rosnąć w miejscach o słabym naświetleniu. Poznaj gatunki roślin mogących zmienić oblicze Twojego ogrodu.

Kwitnące byliny wieloletnie do cienia

Kwiaty w ogrodzie wprowadzają do niego kolor, są miłą odskocznią dla oczu, przyciągają owady zapylające i świetnie komponują się z zielenią krzewów oraz drzew. Kwitnące byliny do cienia tworzą zwykle drobne kwiatostany, jednak zdarzają się wyjątki. Rośliny mogą kwitnąć przez cały letni sezon albo wydawać kwiaty dopiero zimą jak ciemiernik.

Wśród najpiękniejszych bylin wieloletnich do cienia, które zachwycają kwiatami, wyróżnia się bodziszki, czyli rodzaj Geranium, kokoryczkę oraz funkie. Te ostatnie tworzą drobne, nieco niepozorne kwiatostany, ale mają za to bardzo okazałe liście, często pstrokate, nakrapiane.

Jakie byliny do cienia sprawdzą się w niewielkim ogrodzie? Tutaj na pewno można zaproponować barwinek mniejszy, czyli roślinę, która bardzo szybko rośnie. Co więcej, porasta trudnodostępne miejsca, tworząc kobierzec z fioletowymi kwiatami. Liście tego gatunku są zimozielone, dlatego będą okazałą dekoracją również jesienią oraz zimą. Rośliny zakwitają wczesną wiosną.

Jakie byliny w cieniu będą rosły przez wiele lat?

Odpowiadając na pytanie, jakie byliny w cieniu będą pięknie kwitnąć i dobrze rosnąć, należy wymienić kilka propozycji. Wśród nich wyróżnia się kopytnik pospolity. Roślina zimozielona tworzy skórzaste, błyszczące liście o bardzo ciekawym, sercowatym kształcie. To typowy leśny gatunek, dlatego doskonale czuje się w miejscach zacienionych, pod koronami drzew.

Atrakcyjne byliny rosnące w cieniu to żurawki. Rośliny tworzą kolorowe liście oraz wzniesione kwiatostany o barwie różowej lub białej. Tolerują zacienienie, ale ich barwne odmiany lepiej czują się w niewielkim półcieniu – wtedy mają intensywny kolor.

Inne byliny wieloletnie do cienia to paprocie. Warto jednak wspomnieć, że wymagają terenu o nieco podwyższonej wilgotności i niskim odczynie podłoża. Takim miejscem są ogrodowe zakątki pod roślinami iglastymi. Niektóre gatunki bardzo szybko się rozrastają. Brunera wyróżnia się niezwykle okazałymi liśćmi. Roślina tworzy bardzo duże blaszki liściowe oraz dość spore kwiaty.

W ogrodach naturalistycznych często sadzi się rośliny okrywowe. To znakomity sposób na zagospodarowanie trudnego miejsca, ponieważ tworzą gęste kobierce, ograniczają ilość chwastów oraz minimalizują konieczność częstego koszenia. Okrywowe byliny rosnące w cieniu to np. miodunka plamista, ozdobne odmiany podagrycznika pospolitego lub pluskwica groniasta.

Byliny do cienia o efektownych liściach

A jakie byliny w cieniu posiadają ozdobne liście? Wybierając odpowiednie gatunki, można szybko stworzyć bardzo atrakcyjną rabatę kwiatową pod drzewami. W takim miejscach nader ładnie prezentują się rośliny o liściach ciemnozielonych, skórzastych, srebrzystych. Wśród tej grupy wyróżnia się gatunki host, czyli wspomniane już funkie. Te byliny rosnące w cieniu bardzo ładnie prezentują się w towarzystwie żurawek lub języczki pomarańczowej.

Niższym gatunkiem o ozdobnych liściach jest dąbrówka rozłogowa. Poza drobnymi, barwnymi blaszkami liściowymi roślina tworzy również sterczące, kłosowate kwiatostany, które pojawiają się już wczesną wiosną. Dąbrówka bardzo szybko się rozrasta i rośnie dobrze praktycznie na każdej glebie.

W cieniu dobrze czują się również nietypowe, mało znane rośliny, np. runianka japońska. Gatunek jest dość ekspansywny, dlatego podobnie jak dąbrówka i podagrycznik nadaje się do obsadzania trudnodostępnych miejsc w ogrodach. Te gatunki można umieszczać również w parkach, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i łatwo się rozprzestrzeniają.

Byliny rosnące w cieniu mogą być sadzone również w miejscach o lepszej ekspozycji słonecznej, należy jednak pamiętać, że istnieje ryzyko uszkodzenia liści przez intensywne słońce.