Technologia OLED – czym jest i jak działa?

Rozwój branży sprzętów RTV sprawia, że na rynku regularnie pojawiają się modele z innowacyjnymi, nowoczesnymi systemami i technologiami. Mimo że technologia OLED implementowana jest już sukcesywnie od kilku lat, wielu konsumentów nadal nie wie, jakie znaczenie ma obecność tego parametru w oferowanych przez producentów urządzeniach. OLED, czyli Organic Light Emitting Diode to system wykorzystywany przede wszystkim przy produkcji telewizorów. Co warto o nim wiedzieć? Jak to rozwiązanie wpływa na jakość obrazu?

Technologia OLED – definicja i sposób działania

Skrót OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode z języka angielskiego. W polskim tłumaczeniu oznacza on organiczną diodę elektroluminescencyjną. To skomplikowane nazewnictwo niesie ze sobą szereg możliwości, które poprawiają jakość obrazu w telewizorach. Zdecydowana większość producentów sprzętu RTV na rynku od lat implementuje to rozwiązanie w swoich nowoczesnych urządzeniach. Wyświetlacze, w których stosuje się technologię OLED, składają się z bardzo cienkich materiałów organicznych. Pod wpływem prądu elektrycznego, warstwy organiczne materiałów zaczynają świecić. Źródło światła pochodzi od pikseli. W przeciwieństwie do technologii LCD, w OLED nie wykorzystuje się niezależnego modułu podświetlenia, ponieważ panel sam wytwarza światło.

Przykład zastosowania technologii OLED – Telewizor LG oled48a13la | Recenzja

Przykładem urządzenia RTV, w którym doskonale wykorzystano technologię OLED, jest Telewizor LG oled48a13la. Recenzja to jedno z najrzetelniejszych źródeł informacji na temat specyfikacji danego sprzętu. W przypadku tego modelu, w przestrzeni internetowej można znaleźć masę skondensowanych, ale jednocześnie merytorycznych opinii wśród ekspertów z branży technologicznej. Model LG oled48a13la wygląda niezwykle nowocześnie. Duże znaczenie w kwestii designu ma jego smukłość. Jakość obrazu w tym urządzeniu zweryfikowano na specjalnych programach służących do analityki i diagnostyki poszczególnych parametrów technicznych. Osoby specjalizujące się w tej branży potwierdzają, że potwierdzają, że ten model jest w stanie wyświetlać bardzo szeroką paletę barw i zapewniać pełnię komfortu podczas oglądania.

Technologia OLED – czy warto?

Zakup telewizora z wbudowaną technologia OLED to niemal stuprocentowa gwarancja satysfakcji z jakości obrazu. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, warto zapoznać się z opiniami konsumentów i recenzentów. Pozwoli to nabrać świadomości w kwestii parametrów, które są ważne z punktu widzenia przeciętnego konsumenta. Telewizory OLED oferują najwyższą jakość czerni, mają bardzo szerokie kąty widzenia oraz szeroki zakres dynamiki (efekt HDR). Zapewniają także świetną płynność obrazów i intensywność barw. Jeśli zależy nam na sprzęcie, który spełnia wszystkie, wspomniane wyżej parametry, to zdecydowanie warto rozpocząć poszukiwania telewizora z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi.