Czym cechuje się sitodruk?

Rozwój branży drukarskiej determinuje powstawanie nie tylko nowych urządzeń technicznych, ale i technik drukowania, które pozwalają na wykonywanie jeszcze precyzyjniejszych grafik. Jedną z nich jest tzw. sitodruk. Ten sposób pozwala na równomierne i efektywne drukowanie płaskich, dużych powierzchni. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia nadruków na odzieży, torbach reklamowych, tekturze czy tekstyliach. Czym cechuje się sitodruk i jak wygląda proces drukowania w przypadku zastosowania tej metody w praktyce?

Jak powstaje sitodruk? | Łódź

Sitodruk to nowoczesna technika nanoszenia druku na większe powierzchnie. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się w niej sito/siatkę. Pierwszym krokiem jest stworzenie szablonu formy drukowej, na który nakłada się wspomniane sito z drobnymi oczkami. Do stworzenia tego elementu używa się zarówno materiałów tekstylnych, metalowych drutów, jak również włókien stworzonych z syntetycznych tworzyw.

Kolejnym krokiem jest proces przetłaczania farby przez matrycę na określoną powierzchnię. W efekcie otrzymujemy precyzyjnie nadrukowaną grafikę, która cechuje się wysoką trwałością i odpornością na szereg czynników zewnętrznych, tj. warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne czy wzmożona eksploatacja.

Gdzie wykorzystuje się sitodruk? | Łódź

Sitodruk jest techniką, która została stworzona z myślą o sprawnym i efektywnym drukowaniu dużych, płaskich powierzchni. W związku z tym znajduje zastosowanie w wielu obszarach. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia nadruków na odzieży, grafik na tekturowych kartkach czy napisów na płytach z tworzyw sztucznych. Ciekawostką jest to, że technika może być również stosowana na materiałach metalowych. Wiele zależy od konkretnego modelu maszyny sitodrukowej i jej parametrów technicznych. Dokładność matrycy ma ogromne znaczenie w kontekście tworzenia precyzyjnych grafik oraz nadruków.

Zalety sitodruku | Łódź

Jedną z największych zalet sitodruku jest możliwość tworzenia nadruków o intensywnym nasyceniu barw. Technika ta doskonale odzwierciedla kolory, jakie zostały zastosowane w danym projekcie. Oczywiście istnieje także możliwość wykorzystania wyłącznie jednego odcienia farby, aby uzyskać grafikę w jednym konkretnym kolorze.

Kolejną zaletą sitodruku jest jego wytrzymałość. Wykorzystywane w tej metodzie farby drukarskie tworzone są z solidnych, trwałych, wydajnych barwników. Niekiedy zdarza się, że nadruk bardzo długo prezentuje się w nienaruszonym stanie i przekracza żywotność materiału, na jaki został naniesiony.

Sitodruk w Łodzi – rzetelne firmy drukarskie

Decydując się na współpracę z firmą, oferującą możliwość tworzenia nadruków w oparciu o technikę sitodruku, warto zwrócić uwagę na jej dotychczasowe realizacje i opinie konsumentów. Technika sitodruku stosowana jest najczęściej przy produkcji sporej liczby nadruków, dlatego należy ustalić kwestię nakładu jeszcze przed przystąpieniem do współpracy. Zwrócenie uwagi na wszystkie wymienione wyżej czynniki oraz zapoznanie się ze specyfiką tej nowoczesnej metody z pewnością pomoże znaleźć rzetelną i profesjonalną firmę drukarską.