Gdzie najczesciej wykorzystuje się ciągniki?

Kiedy mowa o ciągnikach, prawdopodobnie myślisz o dużych, ciężkich maszynach używanych w rolnictwie. Ale czy wiesz, że mogą być również wykorzystywane do innych celów? Traktory zostały opracowane pod koniec XIX wieku w celu zastąpienia koni, które stanowiły główne źródło energii mechanicznej w rolnictwie. Obecnie ciągniki mogą być zasilane prądem elektrycznym lub paliwami kopalnymi, takimi jak olej napędowy.

Wielu rolników używa ciągników do sadzenia, nawożenia i zbierania plonów. Wykorzystuje się je również do orania gleby, aby ją spulchnić. Maszyny te znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w budownictwie, ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Służą również do przenoszenia ciężkiego sprzętu, który nie mógłby być transportowany ręcznie.

Krótka historia powstania ciągnika

Ciągnik to jedna z najważniejszych maszyn w rolnictwie. Rozwój tego typu pojazdów jest ściśle powiązany z postępem w obrębie silnika spalinowego. Pierwsze modele były napędzane parą. Miały ciężkie konstrukcje i poruszały się bardzo wolno, ale potrafiły ciągnąć ładunki.

Najwcześniejsze ciągniki na gaz były również powolne i ciężkie. Silniki benzynowe początkowo cechowały się zawodnością, więc pierwsze modele używano tylko do orki oraz bronowania (rozprowadzania nasion). W 1892 roku John Froelich zbudował ciągnik napędzany benzyną, który był lżejszy niż poprzednie modele, co pozwoliło maszynom ciągnąć cięższe ładunki na dłuższych dystansach przy mniejszym zużyciu paliwa.

Silniki benzynowe stały się niezawodne na początku XX wieku, a lżejsze modele były dostępne po 1910 roku. W tym czasie rolnicy zaczęli używać ciągników do innych prac poza orką, takich jak młócenie zboża i karmienie zwierząt gospodarskich.

JUMZ – czyli niezniszczalny ciągnik rolniczy

Ciągniki JUMZ to wytrzymałe, a wręcz niezniszczalne maszyny. Charakteryzują się dużą mocą oraz wysokim momentem obrotowym. Pojazdy tego producenta nadal są stosowane z dużym powodzeniem w Australii, Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Oprócz tego wymagają niewielkiej konserwacji. Jednak kiedy zajdzie konieczność wymiany komponentu w modelu marki JUMZ, części oraz sama naprawa nie będą wielkim kosztem. Ceny poszczególnych elementów można zobaczyć pod adresem https://agri-truck.pl/pl/1793-jumz.

Jakie są rodzaje ciągników?

Ciągniki są wykorzystywane do wielu różnych celów, w tym do orania pól, ciągnięcia przyczep lub transportu materiałów z miejsca na miejsce. Istnieją dwa główne typy:

  • kołowe – posiadają koła zamiast gąsienic. Te modele są często używane w obszarach miejskich, w których nie ma dużej potrzeby trakcji, na przykład na placach budowy, a więc tam, gdzie mogą być potrzebne tymczasowo. Niektóre ciągniki kołowe dają możliwość wyposażenia w razie potrzeby w gąsienice, aby zwiększyć ich funkcjonalność;
  • gąsienicowe – wykorzystują gąsienice do poruszania się zamiast kół, jak robi to większość innych typów ciągników. Te egzemplarze są zwykle większe niż modele kołowe, ponieważ mają więcej sprzętu i potrzebują więcej mocy, aby płynnie oraz bez problemu się poruszać.

Ciekawostki na temat ciągników

  • W Stanach Zjednoczonych traktory odpowiadają za 95% całej produkcji roślinnej.
  • Traktory zostały opracowane z silników parowych i po raz pierwszy wykorzystali je rolnicy w Wielkiej Brytanii oraz Europie około 1875 roku. Doskonale nadawały się do orania pól, a także transportu plonów na rynek.
  • Największym producentem ciągników na świecie jest firma CNH Global NV (dawniej Case IH), która produkuje modele do zastosowań rolniczych, budowlanych i komunalnych.
  • Ciągniki napędzane olejem napędowym nadal stanowią ponad 70% wszystkich używanych obecnie egzemplarzy.
  • Traktory były pierwotnie używane do ciągnięcia pługów i innych narzędzi po ziemi, ale szybko stały się potężniejsze oraz bardziej wszechstronne. Dziś są wykorzystywane przede wszystkim do prac rolniczych, a także budowlanych.
  • Pierwszy ciągnik John Deere został wyprodukowany w 1918 roku, ale dopiero w 1920 roku przedsiębiorstwo zaczęło sprzedawać je komercyjnie.