Ile trwa lot paralotnią?

Paralotnia jest rodzajem szybowca ze skrzydłem, do którego jest przymocowana uprząż, a także protektor chroniący przed upadkiem oraz spadochron zapasowy. Długość lin, za pomocą których umocowane są te elementy może wynosić nawet pół kilometra. Kierowanie paralotnią jest fascynującym, ale też wymagającym sportem, nieodpowiednie balansowanie ciałem i niewłaściwe sterowanie linami może doprowadzić do ryzykownego przeciążenia i nieplanowanego opadania.

W jaki sposób działa paralotnia?

Lot paralotnią odbywa się dzięki sile nośnej, na sam proces ma duży wpływ uzyskanie odpowiedniej prędkości. W przypadku paralotni, jej  ciężar, a także pilota jest stosunkowo niewielki, dlatego nie potrzeba dużych prędkości, aby unieść się w powietrzu. Do uzyskiwania prędkości i wysokości podczas lotu paralotnią wykorzystywane są kominy termiczne, tworzone są one przez rozgrzane powietrze unoszące się do góry z terenów zabudowanych, skał i zbiorników wodnych. Nagromadzone w takich miejscach ciepłe powietrze wypycha paralotnię w górę, a przy okazji zwiększa się jej prędkość.

Przed zakupem paralotni najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie specjalnego kursu pod okiem instruktora. To, ile trwa lot paralotnią, zależy od wielu czynników, między innymi warunków atmosferycznych, wiedzy i umiejętności pilota. Amatorski lot paralotnią w Kielcach trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut, warto wiedzieć, że najdłuższy lot paralotnią odbył się w Brazylii na trasie 562 km. Lot paralotnią oraz to, ile trwa, w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, pilot, który ma duże doświadczenie może spędzić nad ziemią nawet kilka godzin. Na lot paralotnią w towarzystwie instruktora może się wybrać praktycznie każdy, nie są wymagane żadne uprawnienia, wystarczy sprawna kondycja fizyczna, niepotrzebne są badania lekarskie. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym paralotniarzem, musisz ukończyć specjalny kurs i uzyskać certyfikat. Czas trwania lotu paralotnią wynosi od 10 do 20 minut, ale pasażer musi zarezerwować więcej czasu na przygotowanie. Zazwyczaj kurs obejmuje specjalne szkolenie i praktyczne poznanie sprzętu.

W jaki sposób trzeba przygotować się do lotu?

Należy pamiętać, że bezpieczeństwo lotu w dużej mierze zależy od odpowiedniego ubioru. Na pewnej wysokości od ziemi zazwyczaj jest o wiele chłodniej, wieje wiatr, lot paralotnią, a także to ile trwa, nie zawsze można zaplanować ze szczegółami, dlatego należy zaopatrzyć się w sportową ciepłą i wygodną odzież. Przyda się kurtka przeciwdeszczowa, okulary przeciwsłoneczne, wysokie buty powinny utrzymywać odpowiednio nogi w kostkach. Na miejscu, gdzie odbywa się lot paralotnią w Kielcach, otrzymasz kombinezon i kask. Każdy uczestnik powinien cechować się w miarę dobrym stanem zdrowia, wagą do 100 kg, a także możliwością przebiegnięcia krótkiej trasy. Lęk wysokości nie jest czynnikiem dyskwalifikującym, ponieważ okazuje się, że na paralotni nie jest on odczuwany. Na czas trwania lotu paralotnią trzeba przygotować przynajmniej godzinę, wliczając to niezbędny czas do przygotowania.

Formy latania na paralotni

Każdy lot paralotnią jest indywidualnie dopasowywany do panujących warunków atmosferycznych oraz doświadczenia i umiejętności pilota.

  • Najlepsze warunki do latania na paralotni to zupełny brak wiatru albo start pod wiatr, jeśli wieje z boku może to być bardzo niebezpieczne dla początkujących paralotniarzy.
  • Na górzystych zboczach pilot może po prostu zbiegać z góry, trzymając linki i podnosząc skrzydło, które wiatr unosi w powietrzu.
  • W miejscach równinnych do wystartowania paralotni wykorzystywana jest specjalna wyciągarka.
  • W przypadku wyjątkowo mocnego wiatru paralotniarz może wykorzystać start alpejski, czyli tzw. start odwrócony, linki nośne powinny być skrzyżowane, a pilot odwraca się w kierunku skrzydła, kiedy podniesie się ono do góry, kierunek lotu obraca się, a pilot może zbiec i unieść się w powietrze.
  • Zlot ze stoku to częsta forma wykonywana przez początkujących pilotów, lot paralotnią w Kielcach wykonywany w ten sposób kończy się na lądowisku położonym niżej.