Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Jak się pozbyć moli ubraniowych? Zwalczanie tych szkodników to zadanie, które nie zawsze jest łatwe. To małe owady należące do rzędu Lepidoptera, czyli tego samego co motyle. Nie są jednak tak przyjemne. W rzeczywistości mole odzieżowe są bardzo szkodliwe i mają zdolność do tworzenia dziur w każdym ubraniu, które trzymasz w swojej szafie.

Chociaż istnieje kilka rodzajów, takich jak mole spożywcze czy mole książkowe, w tym przypadku skupimy się na tych, które żywią się organicznymi włóknami tworzącymi elementy odzieży. Jeśli zauważysz, że kilka Twoich ubrań ma dziury różnej wielkości i nie możesz znaleźć żadnego wytłumaczenia na ich pojawienie się, to prawdopodobnie w Twojej szafie zalęgły się mole.

Dlaczego w mojej szafie są mole?

Właściwie mole na ubraniach są larwami, które wkrótce zostaną dorosłymi ćmami. Ich metamorfoza polega na tym, że z 40 jaj złożonych jednorazowo przez samicę ćmy wylęgają się gąsienice, a następnie poczwarki. Preferują włókna organiczne, takie jak wełna, jedwab czy skóra, a nawet te części odzieży, na których pozostały resztki jedzenia.

Być może, zastanawiasz się, co jest nie tak z Twoją szafą, dlaczego wybrały akurat ją i co możesz zrobić, by pozbyć się ich na dobre. Meble to dla tych owadów ulubione miejsce składania larw, ponieważ znajdują tam spokój, ciemność oraz pożywienie.

Zalecenia, jak pozbyć się moli ubraniowych

Chociaż, być może, słyszałeś o wielu domowych i przemysłowych środkach na pozbycie się moli odzieżowych, nie wszystkie z nich działają, jeśli nie zastosujesz ich prawidłowo. Weź pod uwagę poniższe wskazówki, a pozbędziesz się tych niechcianych owadów.

1. Wyeliminuj mole z ubrań dzięki głębokiemu czyszczeniu

Po wykryciu i potwierdzeniu istnienia gniazd moli odzieżowych należy przeprowadzić dokładne czyszczenie. Aby to zrobić, najpierw całkowicie opróżnij garderobę i odkurz półki, szuflady, narożniki, szczeliny, a nawet dywany czy zasłony. Następnie wyczyść wnętrze płynem dezynfekującym lub wodą z octem. Zostaw drzwi szeroko otwarte, aby mebel został przewietrzony i dostało się do niego dużo światła.

2. Pranie

To może być uciążliwe zadanie, ale trzeba wyprać wszystkie ubrania w programie o temperaturze co najmniej 40ºC i rozwiesić je na słońcu. W ten sposób usuniesz wszystkie mole, które mogły się znaleźć w fałdach tkanin. Pamiętaj, aby w praniu uwzględnić prześcieradła, ręczniki i zasłony, a także wszystkie ubrania, które przechowujesz w walizkach lub torbach.

To, czego nie można wyprać, przeciera się wilgotną szmatką i pozostawia do wywietrzenia na słońcu. Ubrania, które już zostały zaatakowane, powinny wylądować w śmietniku, aby uniknąć ponownego pojawienia się szkodników, jeśli przegapisz jakieś larwy lub jaja.

3. Wykorzystaj pułapkę do usuwania moli z odzieży

Jak skutecznie pozbyć się moli ubraniowych? Istnieje tekstylna pułapka na ćmy, która zawiera hormony płciowe (feromony) i będzie przyciągać samce. Męskie osobniki zostaną uwięzione, a bez nich samice się nie rozmnożą.

4. Wykorzystaj saszetki zapachowe

Mole ubraniowe nie tolerują silnych zapachów, zwłaszcza lawendy. Dlatego można przygotować kilka domowych saszetek z liśćmi tej rośliny w środku. Do ich wykonania można użyć tiulu lub podobnej tkaniny. Gotowe saszetki znajdziesz w: https://pachnacaszafa.pl/kategoria-produktu/produkty/saszetki-przeciw-molom/.

Sprawdzą się również tymianek, laur i eukaliptus, przy czym ten ostatni jest najskuteczniejszy. Drewno cedrowe to kolejny naturalny repelent przeciw molom odzieżowym. Na rynku można znaleźć małe kulki z tej substancji przeznaczone do tego celu.

Pozbądź się bezpowrotnie moli odzieżowych

Aby pozbyć się moli odzieżowych i upewnić się, że nie wrócą, należy zastosować się do poniższych zaleceń:

  • okresowo czyść szafy i komody. Pozostaw je otwarte, aby mogły się przewietrzyć;
  • kiedy zmieniają się pory roku, upewnij się, że przechowujesz swoje ubrania w szczelnych torbach, aby zapobiec inwazji moli;
  • nie należy przechowywać ubrań, na których znajdują się resztki jedzenia. Jeśli zauważysz, że jedno pranie nie usunęło plamy, upierz je ponownie;
  • odkurzaj regularnie materac, aby zapobiec zagnieżdżaniu się moli.

Dzięki tym wszystkim informacjom i poradom pozbycie się moli na ubraniach będzie proste oraz zyskasz pewność, że nie wrócą.