Jak wybrać najlepszy hosting?

Posiadanie strony internetowej jest w dzisiejszych czasach niemal nieodzownym elementem działalności gospodarczej. Dzięki własnej witrynie przedsiębiorcy są w stanie dotrzeć do szerokiego grona klientów, przedstawić im ofertę oraz zaoferować możliwość kupna produktów czy usług. Poza tym, strona www to również doskonała możliwość na budowanie osobistego portfolio, ale też szansa na stworzenie ciekawego portalu informacyjnego czy bloga.

Tak naprawdę możliwości ograniczone są przez nasze pomysły, ale niekiedy też przez… hosting. Ten ostatni czynnik odpowiada m.in. za dostępną przestrzeń dyskową, szybkość działania oraz liczbę możliwych do stworzenia adresów e-mail. W związku z tym jeszcze przed wdrożeniem konkretnych rozwiązań warto poszerzyć swoją wiedzę o wspomniane zagadnienie. Podpowiadamy, jak wybrać dobry hosting.

Zidentyfikuj swoje potrzeby

Po pierwsze, istotne działanie podczas wyboru hostingu stanowi zidentyfikowanie własnych potrzeb. Dobrym pomysłem jest w tym przypadku zrobienie listy, na której umieścimy nasze priorytety i oczekiwania. Dzięki temu w późniejszym etapie w łatwy sposób będziemy w stanie porównać ofertę różnych firm.

Czynniki do wzięcia pod uwagę to m.in. branża, w jakiej działamy czy system zarządzania treścią, który zostanie umieszczony na naszej stronie. Przykładowo, w niektórych przypadkach potrzebna będzie dość spora przestrzeń dyskowa, w innych nieograniczony transfer danych, a w jeszcze innych możliwość utworzenia wielu adresów e-mail. Co ciekawe, w przypadku małych przedsiębiorstw lub personalnych stron internetowych czasami okazuje się, że najtańszy hosting wcale nie jest złym wyborem.

Mając zrobioną listę rzeczy, o które powinniśmy zadbać, możemy przystąpić do dalszych etapów w ramach odpowiedzi na pytanie, jaki hosting wybrać. Niezbędne jest odniesienie się do ceny, ale też bezpieczeństwa danego rozwiązania i oferowanych funkcjonalności.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do okresu, z jakiego chcemy korzystać z hostingu, wówczas dobrym rozwiązaniem będą elastyczne warunki. Niemniej jednak jedną z najpopularniejszych opcji stanowi wykupienie rocznej subskrypcji. Niezwykle ważne jest również odniesienie się do kwestii ciągłości pracy, jaką zapewnia usługodawca. W tym przypadku mówimy o angielskim pojęciu up-time. Pokazuje szacowany procent czasu, w jakim dostępna będzie nasza strona. Wartości te powinny być zbliżone do 100%.

Jak wybrać hosting?

Mając na uwadze powyższe wskazówki, warto zastanowić się nad tym, jak wybrać dobry hosting. Oczywiście, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. To jednak nie jest wystarczające. Niezwykle istotne są parametry serwera, jakie oferuje usługodawca. Poza wspomnianymi dotychczas cechami dobry hosting powinien dostarczać o wiele więcej możliwości. 

Kopie zapasowe i bezpieczeństwo danych

Po pierwsze, sprawdźmy, czy hosting zawiera gwarancję bezpieczeństwa danych. Chodzi tutaj m.in. o regularne wykonywanie kopii zapasowych oraz to, przez jaki okres będziemy mogli z nich skorzystać. Ponadto powinniśmy dowiedzieć się, czy w razie jakiejkolwiek awarii będziemy w stanie samodzielnie przywrócić naszą stronę do stanu funkcjonalności. Pozostając jeszcze przy kwestii bezpieczeństwa, nie zaszkodzi, jeżeli usługodawca zaoferuje dodatkowe wsparcie w postaci zabezpieczenia antywirusowego.

Wsparcie techniczne

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak wybrać dobry hosting, jest gotowość przedsiębiorstwa do pomocy. Innymi słowy, sprawdźmy, czy firma oferuje darmowe wsparcie techniczne. Jeżeli tak, to skupmy się na tym, w jakich godzinach dostępni będą dla nas pracownicy i czy możliwa jest konwersacja w formie chatu online. Co prawda, dzisiejsza konkurencja powoduje, że nawet najtańszy hosting zawsze zapewnia jakiekolwiek wsparcie. Niemniej jednak warto zatroszczyć się o to, zanim podejmiemy decyzję.

Dedykowany czy współdzielony serwer?

Kolejną dość istotną cechą stanowi to, czy będziemy korzystać z serwera współdzielonego, czy dedykowanego. Pierwsze rozwiązanie jest z reguły o wiele tańsze, przez co stosują je osoby startujące z pomysłem. W momencie, gdy nasza witryna stanie się popularna, wówczas warto przejść na dedykowane rozwiązania, które pomimo tego, że są droższe, to zapewniają większą stabilność i szybkość.