Etui chroni telefon przed drobnymi zarysowaniami, otarciami i innymi defektami. Jednak samo ma kontakt z różnorodnymi powierzchniami, pochłaniając zanieczyszczenia oraz nabierając brzydkiego odcienia. Po długim czasie użytkowania zaczynają żółknąć, nadając smartfonowi mało estetyczny wygląd. Jak wyczyścić etui na telefon z zaschniętych żółtych śladów?
Zżółknięte etui na telefon – dlaczego tak się dzieje?
Zabezpieczenie telefonu w postaci etui ma z czasem irytującą tendencję do żółknięcia. Ta nieestetyczna kolorystyka spowodowana jest starzeniem się plastiku, działaniem światła słonecznego na obudowę, jak i potem docierającym do niej z naszych rąk. Inne powody to m.in.:
- spalanie obudowy – nadmierne przebywanie w pobliżu ośrodków ciepła jak grzejniki lub nagrzewanie się telefonu może spowodować powstanie zabrudzeń;
- degradacja oksydacyjna – nieuchronnie zaczyna się, gdy tworzywo wchodzi w bezpośredni kontakt z tlenem.
Aby temu zaradzić, można użyć produktów, które dokładnie oczyszczą obudowę. Mowa tu o wybielaczu, a także wodzie utlenionej. Konieczne jest dokładne rozcieńczenie roztworu letnią wodą, aby uniknąć odbarwienia materiału, a tym samym jego osłabienia. Dla mniej agresywnego oczyszczania można zastosować także naturalne produkty jak soda oczyszczona czy ocet. Nie należy zapominać o cytrynie, ponieważ jest niezwykle skuteczna w usuwaniu uporczywych plam.
Jak wyczyścić żółte etui na telefon? Konserwacja na co dzień
Aby zapobiec przyszłemu żółknięciu lub plamom, zaleca się czyszczenie obudowy telefonu raz do dwóch razy w ciągu miesiąca. W rzeczywistości eliminuje to osadzanie się brudu na plastikowej obudowie i uniemożliwia jego dalsze gromadzenie. Dlatego zaleca się mycie obudowy na przykład mydłem, ponieważ ono także jest skutecznym środkiem zaradczym na żółknięcie. Twoje etui będzie jak nowe, a ty możesz zrezygnować z obowiązku kupowania kolejnego.
Jak wyczyścić zżółknięte etui na telefon? Łatwy sposób
Aby usunąć zażółcenie z silikonowej obudowy, warto użyć improwizowanych środków. Dobre działanie oprócz wyżej wymienionych mają także pasta do zębów czy soda. Mogą jednak nie dotyczyć wszystkich etui. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy obudowa jest przezroczysta, czy też nie.
Z bezbarwnej osłony zażółcenie można usunąć sodą. Jak to zrobić? Dla przykładu posłuży etui do iPhone’a 8 – gumowy egzemplarz idealnie się nada:
- najpierw wyczyść obudowę – w tym celu spłucz ją czystą wodą;
- bez suszenia etui posyp je niewielką ilością sody i wcieraj np. starą szczoteczką do zębów z miękkim włosiem;
- nie dociskaj mocno obudowy, czyszczenie wykonuj ruchem okrężnym;
- resztki sody zmyj wodą, po czym wytrzyj obudowę czystą szmatką.
Jak z kolei czyścić obudowę, która jest kolorowa? Z tego typu etui należy obchodzić się ostrożnie, ponieważ użycie agresywnych środków może je uszkodzić. Nie należy stosować żadnych proszków, nawet sody. Do tego potrzebne będzie obecne w każdym domu mydło.:
- zetrzyj mydło na płatki i rozcieńcz z odrobiną ciepłej wody;
- zanurz obudowę w przygotowanym roztworze;
- pozostaw do namoczenia na godzinę;
- wytrzyj etui szmatką lub gąbką;
- spłucz pozostałości mydlin czystą, bieżącą wodą.
Przydatne informacje dotyczące czyszczenia etui
Aby usunąć zażółcenie z obudowy i nie zepsuć jej, musisz postępować zgodnie z następującymi wskazówkami:
- aby osiągnąć pożądany rezultat, możesz używać tylko nieagresywnych preparatów. Nie należy wykorzystywać czystego acetonu, produktów zawierających chlor, benzynę i inne rozpuszczalniki;
- produkt należy pocierać wyłącznie miękkimi, nieściernymi materiałami. Nie możesz używać papieru ściernego, metalowych szczotek ani skrobaczek;
- substancje żrące, takie jak proszki do czyszczenia zlewów, nie nadają się do wybielania;
- w celach profilaktycznych obudowę można czyścić raz w miesiącu. Co więcej, nie ma potrzeby używania specjalnych środków, wystarczy zwykłe mydło;
- jeśli oprócz zażółcenia na produkcie znajdują się inne zanieczyszczenia, można je usunąć za pomocą zwykłej gumki do ścierania.
Czyszczenie etui z żółtych plam – problem do usunięcia
Oczyszczanie etui z zażółcenia nie jest trudne. Oprócz wyżej wymienionych sposobów istnieje wiele preparatów, które pozwalają przywrócić produktowi jego pierwotną estetykę i przezroczystość. Podczas czyszczenia etui należy ściśle przestrzegać instrukcji związanych z materiałem oraz nie używać substancji, mogących je zniszczyć lub odbarwić.