Kiedy regenerować turbinę?

Turbina, zwana także turbosprężarką, to wirnikowa maszyna składająca się z turbiny i sprężarki. Jej zadaniem jest doładowywanie silnika spalinowego. Aby działała ona jak należy i odpowiednio spełniała swoje funkcje, musi być regularnie regenerowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy należy poddawać turbinę regeneracji, to zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Co to jest turbina i jak działa?

Turbina to urządzenie mechaniczne napędzane przez gazy wylotowe. Jest ona używana w celu zwiększenia mocy silnika. Działanie turbosprężarki jest dość proste – napędzana jest ona za pomocą gazów wylotowych silnika przepływających przez wirnik turbiny i następnie wydalanych przez układ wydechowy. Przy użyciu wału, ruch obrotowy wirnika turbiny dostarcza powietrze na wirnik sprężarki, którego funkcją jest sprężanie powietrza wpadającego przez filtr oraz dolot. W następnym etapie powietrze trafia do kolektora dolotowego. Warto zaznaczyć, że w innowacyjnych pojazdach używany jest intercooler, w którym rozgrzane powietrze najpierw ulega ochłodzeniu, zanim zostanie przekierowane do komory spalania.

Czy można regenerować turbinę samodzielnie?

Wiele osób zastanawia się, czy turbinę można regenerować samodzielnie. Jest to możliwe, jeśli jednak nigdy wcześniej nie wykonywałeś regeneracji i nie posiadasz wiedzy na ten temat, to lepiej oddaj to zadanie w ręce doświadczonych fachowców. Pamiętaj, że poprawne przeprowadzenie regeneracji turbosprężarki wymaga doświadczenia, umiejętności i odpowiednich narzędzi. Wykonując to zadanie w niewłaściwy sposób, możesz doprowadzić do poważnego uszkodzenia turbiny.

Kiedy należy wykonać regenerację turbiny?

Wiele osób zastanawia się, kiedy oddać turbinę do regeneracji. Jednak nie da się określić konkretnej ilość przejechanych kilometrów, po której trzeba regenerować turbosprężarkę. Dużo zależy od tego, czy właściciel auta odpowiednio dba o tę część pojazdu. Jeśli wykonujesz systematyczne przeglądy układu turbodoładowania, regularnie sprawdzasz poziom oleju i cyklicznie wymieniasz filtry oraz olej silnikowy, to możesz być pewien, że turbina posłuży Ci przez dłuższy czas bez konieczności regeneracji. Jeśli jednak zaniedbujesz te czynności, to musisz liczyć się z dużo częstszymi usterkami tej części pojazdu.

Należy zaznaczyć, że odpowiednio używana turbina pozwala przejechać ok. 200 tysięcy km bez konieczności regeneracji. Jeśli jednak niepokoi Cię sposób jej pracy, koniecznie skontaktuj się z profesjonalną firmą zajmującą się regeneracją turbin w Radomiu. Specjaliści poddadzą turbosprężarkę diagnostyce w celu znalezienia przyczyny awarii, a następnie wykonają czynności regeneracyjne.

Regeneracja turbiny – cena

Ile kosztuje regeneracja turbiny? Cena tej usługi jest zależna od kilku czynników m.in. marki i typu pojazdu, w którym jest zainstalowana. Aby poznać dokładny koszt regeneracji turbosprężarki, należy skontaktować się z firmą oferującą takie zabiegi. Specjaliści przeprowadzą z Tobą krótki wywiad na temat Twojego pojazdu, a następnie przedstawią cenę usługi.