Na czym polega zarządzanie najmem?

Inwestowanie w nieruchomości pod najem to jeden z najbardziej popularnych sposobów “pasywnego zarabiania pieniędzy”. Niektóre osoby posiadające np. dom wolnostojący kupują mieszkania lub wykorzystują te, które otrzymali w spadku, aby zrobić z nich pewnego rodzaju źródło dochodu. To dosyć lukratywna metoda zarobkowa, szczególnie wtedy, kiedy jest się w posiadaniu kilku nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystkich kwestii związanych z najmem nie można zostawić “samym sobie”. Aby dobrze zarabiać na nieruchomościach i jednocześnie nie pogubić się w kwestiach, które są z tym związane, należy zadbać o odpowiednie zarządzanie najmem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to doskonale trafiłeś. W poniższym wpisie zostało opisane, na czym dokładnie polega zarządzanie najmem, a także kto może wykonywać tego typu pracę.

Czym jest zarządzanie najmem?

Zarządzanie najmem to stosunkowo młoda profesja w branży nieruchomości. Podstawowym zadaniem osób, które trudnią się tym zawodem jest poszukiwanie najemców do zarządzanych przez siebie nieruchomości. To jednak nie wszystko. Na barakach zarządcy spoczywa również przygotowywanie wszelkich umów, pilnowanie terminowości opłat, rozliczanie wszelkich kosztów za media i nie tylko, a także – w razie potrzeby – negocjacje z najemcą.

Kto może zarządzać najmem?

Zazwyczaj podstawowym zarządcą najmu jest oczywiście sam właściciel nieruchomości i to on może wykonywać wszystkie zadania opisane powyżej. Trzeba jednak przyznać, że o ile przy jednej czy dwóch nieruchomościach jest do zrobienia samodzielnie, tak przy większej ilości przyda się osoba trzecia, która wyręczy właściciela w tych wszystkich czynnościach, zapewniając mu jednocześnie możliwie największy przychód z oferowanej przez niego nieruchomości.

Działalność zawodowa, jaką jest zarządzanie nieruchomościami, została uregulowana prawnie. W myśl zapisów zarządca nieruchomości to osoba, która podejmuje decyzje i dokonuje wszelkie czynności, które mają na celu zapewnienie racjonalne gospodarowanie nieruchomością. Nie może to zatem być osoba przypadkowa, a ktoś, kto zna realia rynku i posiada doświadczenie w zajmowaniu się podobnymi sprawami.

Zarządzanie najmem Żoliborz – do kogo się zgłosić?

Warszawski Żoliborz to jedna z lokalizacji, gdzie dosyć intensywnie pracują zarządcy nieruchomości. Nie ma w tym nic dziwnego – jest to dobrze położona dzielnica w stolicy, świetnie skomunikowana z ważnymi punktami w mieście. W samej Warszawie działa wiele osób i firm oferujących usługi zarządzania nieruchomościami. Wybór jest całkiem spory, co może spowodować problem z podjęciem decyzji. Przed zgłoszeniem się po pomoc do konkretnego zarządcy lub przedsiębiorstwa należy więc uważnie zapoznać się z jego ofertą i sprawdzić, czy proponuje zarządzanie najmem na Żoliborzu lub w innych częściach Warszawy (w zależności od naszych potrzeb). Do tego należy też przyjrzeć się opiniom oraz uprawnieniom, oraz cennikowi – wszystkie te kwestie pozwolą na dobranie najlepszej opcji do swoich wymagań.